Πράσινη Εβδομάδα (Rhodes Green Week 2022)

Οι μαθητές τoυ σχολείου μας συμμετείχαν στη δράση της Πράσινης Εβδομάδας, δημιουργώντας διαδραστικές αφίσες με τη χλωρίδα της ρεματιάς του Φασούλι.

Αρχικά, πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτική επίσκεψη στη ρεματιά Φασούλι, κάνοντας επιτόπια έρευνα. Εκεί παρατηρήσαμε προσεκτικά το χώρο, καταγράψαμε και φωτογραφίσαμε τη χλωρίδα της. Κόψαμε από κάθε φυτό που δε γνωρίζαμε την ονομασία του, ένα φύλλο. Έπειτα, μεταβήκαμε στην αίθουσα πληροφορικής του σχολείου μας. Εκεί με την βοήθεια της εκπαιδευτικού της πληροφορικής μας εξοικειωθήκαμε με την εφαρμογή QR Code Monkey (πρόκειται για έναν κώδικα γρήγορης απόκρισης που δημιουργεί οπτικές ετικέτες με πληροφορίες). Αναζητήσαμε από το διαδίκτυο πληροφορίες για τα είδη των φυτών που καταγράψαμε και για όσα φυτά δε γνωρίζαμε την ονομασία τους, αξιοποιήσαμε την εφαρμογή αναγνώρισης φυτών και δέντρων (plant identifier). Καταχωρήσαμε τις πληροφορίες σε μορφή κειμένου στην εφαρμογή Qr Code και δημιουργήσαμε τις οπτικές ετικέτες. Κάθε φωτογραφία συνοδεύεται με τη δική της ετικέτα και όλες μαζί αποτελούν το τελικό μας προϊόν, δηλαδή την αφίσα μας, η οποία είναι αναρτημένη στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου.

Ετικέτες , , , , , .Προσθέστε στους σελιδοδείκτες το μόνιμο σύνδεσμο.